İhracat Danışmanlığı
ihracat-danismanligi

İhracat Nedir Nasıl Bir Yol Haritası Belirlemeliyiz

Yurt içinde üretmiş olduğunuz bir ürünün veya hizmetin yurt dışına satışının gerçekleştirilmesine ihracat denir. Bu ihracatı yaparken nasıl bir yol haritası belirlemeliyiz. Aslında önemli olan budur.

 1. Burada siz kendiniz de ihracat yapabilirsiniz.
 2. Kendi şirket bünyenizde bir birim oluşturarak da ihracat yapabilirsiniz.
 3. Profesyonel bir Ankara Ostim ihracat danışmanlığı firmasından hizmet alarak da ihracat yapabilirsiniz.

Bunları biraz açalım. Sizin için hangisi mantıklı olursa onun üzerinden yol alırsınız.

Birincisi kendinizi ihracat yapabilir misiniz? İhracat yapabilirsiniz, müşteri bulabilirsiniz, diyalogları kurabilirsiniz, müşterilerinizi arayabilirsiniz, onlarla iletişim kurarak ürün ve hizmetlerinizi satmaya çalışabilirsiniz, ama burada şöyle bir handikap çıkıyor karşımıza, siz bunlardan hangisini yapacaksınız.

Genelde bizim Ostim sanayide gördüklerimizi söyleyeyim. Bizim müşteri çoğunluğumuz burada onun için buradan örnek veriyorum. Bir insan neler yapabilir, müşteri mi bulacaksınız, üretim mi yapacaksınız, ihracat için yurt dışından müşterimi bulacaksınız, ihracatın faturasını muhasebesi ile mi uğraşacaksınız, ürünlerin kargo sevkiyatı ile mi uğraşacaksınız, yani hangisini siz yapacaksınız. Ben bunların hepsini yaparım diyorsanız helal olsun diyoruz yani bir şey demiyorum ama bunların içerisinden birilerini siz yapacaksınız diğerlerini profesyonel olarak hizmet alırsanız veya profesyonel bir eleman tutarsanız onlara yaptıracaksınız ki sağlıklı kalıcı bir yol alırsınız.

İkincisi kendi şirket bünyenizde bir ihracat ekibi kurabilirsiniz. Evet bu ideal bir şey olabilir ama bunun da şöyle bir handikabı olabiliyor. Bugün siz en az bir kişi çalıştıracaksınız veya birden fazla kişi çalıştırırsanız bu Tabii ki sizin şirketinizin büyüklüğüne göre şekillenecek bir olay.

Bugün bir kişi çalıştırsanız maliyeti ortada. Bu bir kişi hem dil bilebilecek insanları yurtdışında telefon aramaları yaparak görüşecek. Hem internet üzerinden yeni müşteriler arayacak. Hem sosyal medyayı kullanacak oradan yeni müşteriler bulacak onlara cevap verecek. Hem Google'dan potansiyel müşterilerle diyalog kurmak için uğraşacak. Hem mail marketing yöntemiyle mailler atacak bunları çoğaltabilirsiniz.

Bir kişi Bunların hangisini yapacak veya bir kişi bunların kaç tanesinden anlayabilecek. Bugün internette araştırdığınızda bunların her biri bir meslek. İnsanlar bu hizmetleri ayrı ayrı satıyorlar, ayrı ayrı pazarlıyorlar veya ben bu işin uzmanıyım diye bu saydıklarımızın bir tanesini söylüyor. Bir de mesela bizim yaptığımız ürünlerinizi Google aramalarında ön plana çıkararak potansiyel müşterilerine ihtiyacı olanların sizi arayıp bulmasını sağlıyor.

Bu da tamamen bir yazılım işi onu da düşündüğünüz zaman yani bünyenizde barındırdığınız bir kişi aynı zamanda yazılımcı da olacak bu sebeplerle bizim gibi profesyonel bir ihracat danışmanlığı firmasından hizmet almanız lazım.

Üçüncüsü bizim gibi bir dış ticaret firmasından hizmet alabilirsiniz.

Biz neler yapıyoruz

 • Sizinle anlaşma yaptıktan sonra ürünlerinizi incelemesini yapıyoruz.
 • Bu ürünleri nerelerde satabiliriz potansiyel Pazar araştırması yapıyoruz.
 • Hali hazırda yurt dışı satışlar için yaptığımız 5'ten fazla web sitemiz var. Bu siteler Avrupa, Afrika. Arap dünyası, Rusya ve Rusça konuşan ülkelere göre konuşlanmış durumda
 • Bu sitelere yaptığımız Seo çalışmaları ile ürünlerinizi Google'da üst sıralara çıkarıyoruz. Bu ne demektir? İnsanlar anahtar kelime olarak sizin ürününüzün adını yazdığında ürünleriniz insanların karşısına çıkıyor ve ihtiyacı olan bakıyor hoşuna gidiyorsa iletişime geçiyor ve sizin ürünlerinizle ilgili bilgi almak istiyor.
 • Bizim yaptıklarımızın arasındaki belki diğer ihracat danışmanlığı firmalarından ayrılan en büyük yönümüz Google aramalarında ürünlerinizi ön plana çıkarmamız. Bunun avantajı ihtiyacı olanın sizi bulmasını sağlıyor.
 • Bunun haricinde sosyal medyanın her platformunda ürünlerinizin tanıtımını yapıyoruz bu ürünlere ihtiyacı olanları oradan bulmaya çalışıyoruz onlarla diyaloğa geçiyoruz
 • Onun haricinde yine konşimento verilerinden dünyada bu ürünleri alıp satanlara ulaşmaya çalışıyoruz ve satın alanlara mailler atıyoruz
 • Mail Marketing yöntemi dediğimiz bu satın alanları sosyal medyadan Google'dan bulup onlarla diyaloğa geçmeye çalışıyoruz.
 • Potansiyel müşterilerle telefon görüşmeleri yapıyoruz
 • Whatsapp yazışmaları yapıyoruz

Bir ürünün satışı olabilecek her platformda sizin ürününüzü tanıtıyor. Bizim yaptığımız en büyük avantaj bu ve bunu yapan bir ekip var. Bu bir kişinin yapabileceği bir iş değil bu işin Google'da ön plana çıkarmaya çalışmalarını yapacak arkadaş farklı, sosyal medyada sizin bu ürünlerinizin tanıtımını yapacak arkadaş farklı, konşimento yöntemleri verilerinden yola çıkarak şirketlerle mail marketing yöntemi ile temas kurmaya çalışan arkadaş farklı.

Bunların hepsini farklı insanlar yapıyor ve alanında uzman kişiler yapıyor. OSB Bazaar’dan alacağınız ihracat danışmanlığı hizmetinde, siz çok gönlü ve profesyonel ekip arkadaşlarımdan İvedik ihracat danışmanlığı hizmeti alacaksınız.

İhracat Danışmanlığı Almadan Da İhracat Yapamaz Mıyım

İhracat danışmanlığı hizmeti almadan da siz kendiniz ihracat yapabilirsiniz. Bugün Türkiye'de böyle çalışan firmalar çok. Kendilerinin sektörde ismini duyurmuşluğu var veya işte yurt dışında bir firmaya mal satmış başkaları o ürünü görmüş, hoşuna gitmiş, beğenmiş firmayı arıyor, bulmaya çalışıyor bulunca da diyaloğa geçiyor, teklif istiyor satış gerçekleşiyor.

Bu tür çalışan arkadaşlar da var ama bu genelde bir küçük işletme mantığı. Siz işinizi büyütme mevcut satış yaptığınız pazardaki ekonomik krizlerde kendinize alternatif olabilecek başka bir pazarda da var olabilme gibi düşünceleriniz, hedefleriniz varsa sizin sadece bir pazara değil farklı farklı pazarlarda yer almanız lazım.

İşinizi büyütme, işinizi genişletme, pazarınızı çeşitlendirme adına atacağınız adımlar çok önemli. Bu hedefleri kendiniz başarabilirseniz, yapabilirsiniz. Bununla ilgili herhangi bir problem yok. Ama pazar büyütme işi profesyonel bir iş be mutlaka İvedik ihracat danışmanlığı hizmeti almalısınız.

Firmalar kendileri de yapabilir, siz kendiniz de ihracat yapabilirsiniz. Kanuni bir engel yok buna ama biz her zaman şunu söylüyoruz, bugün sadece bir ülkeye bağlı kalarak ihracat yapmayın farklı ülkeler, farklı pazar arayışları mümkünse fuarlara katılma, Farklı fuarlarda yer alma, buralardan farklı pazarlara girme. Bunlar çok önemli.

Bugün artık dünyanın gerçeği var ülkeler ekonomik krizlere girebiliyor, ekonomik krizlere girdiği zaman satın alma öncelikleri değişiyor. Buradan en az minimum zararla atlatabilmek için firma olarak mutlaka farklı farklı ülkelerin pazarında olmanız lazım.

Bu pazarlardan birinde bir problem olduğunda diğer pazarlar sizi ayakta tutmalı veya bazı pazarlar bir anda çok hareketlenir bu çok hareketlenmelerin olduğu pazarlarda sizin işinizi Bir tık daha yukarıya taşıma şansını elde edersiniz. Onun için her zaman farklı pazarlarda olmak avantajdır bunu kendi başınıza yapabilirsiniz ama ne kadar başarılı olur. Bizim tavsiyemiz her zaman profesyonel bir yardım bir hizmet almaktır. Ekmeği ekmekçiye vermek lazım. Osb Bazaar Olarak firmalara profesyonel bir yaklaşımla Ankara Ostim ihracat danışmanlığı hizmeti veriyoruz.

Mikro İhracat Nedir Nasıl Yapabilirim

Mikro ihracatın en büyük avantajı bir gümrük müşaviri ve düzenli bir gümrük beyannamesine gerek olmadan yapılan iş ve işlemlerdir. Ama bunun da bir sınırı var. Mikro ihracatın 2022 yılı için belirlenen sınırı 300 kilogramı geçmeyen ağırlıklarda ve 15.000 Euro'yu geçmeyen fatura miktarında mikro ihracat yapabilirsiniz.

Bu limitin üzerine geçen, kilogram olarak da geçseniz fatura olarak geçmeseniz mikro ihracat yapamazsınız. Veya kilogram olarak geçmediniz fatura olarak geçtiniz yine mikrop ihracat yapamazsınız. Normal ihracat yapmak zorundasınız. Elektronik ticaret gümrük beyannamesi üzerinden düzenleyeceğiniz beyanname ve e-faturanızla bu hizmeti bu mikro ihracatı gerçekleştirebilirsiniz.

E İhracat Yapmak Çok Mu Zor

E İhracat yapmak aslında çok kolay bir iş. Burada iki seçenek karşınıza çıkıyor. Bunlardan bir tanesi halihazırdaki e-ticaret platformları üzerinden satış yapmak, diğeri kendiniz bir e-ticaret sitesi kurarak yurt dışı satışlarına açarak yurt dışına satış yapabilirsiniz.

Ürünlerinizi bireysel müşterilere satarak mikro ihracat kuralları çerçevesinde elektronik ticaret gümrük beyannamesi ile ürünlerinizi satışını gerçekleştirebilirsiniz. Bu çok öyle zor bir şey değil. Zaten ödeme kredi kartı üzerinden olduğundan dolayı, dünya çapındaki sanal pos sistemleri üzerinden ödemesi gerçekleşiyor.

Şu an dünyanın gelmiş olduğu nokta zaten pandemi ile birlikte buraya doğru koşuyor. Yürümüyor artık koşmaya başladı. 2030'lu yıllarda hedeflenen e-ticaret verilerine 2020'li yıllarda yakaladı dünya ve geçti hatta bunun en büyük nedeni pandeminin getirmiş olduğu nedenlerden dolayı oldu.

Sizde işinizi gerek şu an mevcuttaki e-ticaret satış panelleri üzerinden veya kendinizle bir e-ticaret sitesi açarak bu işlemleri yapabilirsiniz. Ama kendinizin açtığı e ticaret sitesini Google'da anahtar kelime aramalarında yukarılara taşımanız lazım ki insanlar sizin sitenizi görsün. Veya Google reklamlarıyla sizin sitenizin görünürlüğünü arttırmanız lazım.

Ama hali hazırdaki pazar yerleri diye tabir ettiğimiz e-ticaret alışveriş sitelerinin avantajları

 • Google'da her aradığınızda ön plana çıkan siteler.
 • Google reklamları yapıyorlar.
 • Sosyal medyada hep ön planda olan siteler
 • Sosyal medyada reklamları yapıyorlar

Bunların üzerine ürünlerinizi yükleyerek satışlara başlayabilirsiniz. Bir müşteri portföy oluşturduğunuzda da kendi e-ticaret sitenize kurarak kendi siteniz üzerinden de e ihracat gerçekleştirebilirsiniz.

Onun için e-ticaret yapmak zor mu sorusunun cevabı profesyonel insanlardan yardım alırsanız kolay bu işi bilen alanında uzman kişilerden yardım almazsanız e ihracat yapmak zor onun için profesyonel destek, profesyonel danışmanlık herkesin işini büyütecek bir anlayıştır.

Kolay İhracat Yapmak İçin Osbbazaar Sizinle

Kolay ihracat yapma konusunda şöyle bir yöntem izleyebiliriz. Aslında kolay diye bir şey yoktur. Bir işi sürekli yapıyorsunuzdur artık onun en ince ayrıntılarına kadar vakıfsınızdır. Bu artık sizin bir ustalık alanınız olmuştur. O sizin için kolaydır. Yoksa bilmeyen bir kişi için her iş zordur. İşi bilen Usta, Kalfa, çırak diye ayrılır. Çırak çok şey bilmez, biraz öğrenir Kalfa olur. Sonra işi öğrenir Usta olur.

İhracat da bu aslında. İşin ustasından, işin uzmanından hizmet alırsanız ihracatınız kolay olur. Fakat işin çırağından hizmet almaya çalışırsanız, ihracatınız da ona göre zor olur.

Osbbazaar firması olarak biz Ankara Ostim Sanayi bölgesindeyiz. Fora iş merkezinde hizmet veriyoruz. Ostim’de 80'in üzerinde firma ile çalışıyoruz. Bunlarla ilgili referanslarımızı da sizlerle paylaşabiliriz. Firmalara bizi sorabilirsiniz. Çalışma prensiplerimizi, nasıl bir yöntem izlediğimizi, bizden memnunlar mı değiller mi bunlarla ilgili görüşlerini alabilirsiniz.

Ondan sonra bizimle çalışmaya başlayabilirsiniz. Arkadaşlar biz işimizde özverilim, profesyonelce çalışan bir ekibe sahip Ankara ihracat danışmanlığı firmasıyız. Buna göre de ihracatta bir deneyimimiz var. Bu deneyimimizi sizlerle de paylaşarak sizinle birlikte büyüyebiliriz.

Kolay ithalat içinde sayfamıza bakabilirsiniz.

İhracatçılar Birliği Ne Üye Olmadan İhracat Yapamaz Mıyım

İhracat yapabilmek için ihracatçılar birliğinden herhangi birine üye olmanız şartı vardır. Yani herhangi bir birliğe üye iseniz vergi levhanızda bulunan tüm nace kodlarında ki ürün ve hizmetlerin hepsinin ihracatını yapabilirsiniz.

Yani her ürün ve hizmetiniz için başka bir ihracatçılar birliğine üye olmanıza gerek yok, sadece bir tanesini üye olmanız yeterli. Yani kısaca söyleyecek olursak ihracatıyla Birliğine üye olmadan ihracat yapamazsınız.

Bu konularda daha geniş bilgi almak için Osb Bazaar olarak yanınızdayız. Ankara ostim ihracat danışmanlığı firması olarak alanında uzman ekip arkadaşlarımız tarafından siz değerli müşterilerimize hizmet veriyoruz.